Gut için beslenme

Pürin bazları ve tuzları içeren çok miktarda gıda tüketildiğinde gut gibi bir hastalık gelişir. Vücutta birikerek, eklem kabuğunun yüzeyinde ürat tuzu kristallerinin oluşumuna katkıda bulunurlar. Hareket ederken şiddetli ağrı nöbetlerine neden olan şey budur.

yürüyerek gut nasıl yenir

Tabii ki, optimal bir diyet gutun klinik belirtilerini azaltacaktır, ancak bozulmuş bir metabolizma hastalığın tamamen kaybolmasına izin vermeyecektir. Gut hastalığında yenebilecek tüm bu yiyecekler hastanın diyeti olmalıdır, çünkü doğru beslenme tedavinin yarısıdır.

Gut için günlük diyetinizden kaçınmanız gereken yiyecekler

Gut ile hasta, her şeyden önce, her türlü füme et, her türlü sosis, tuz, baklagillerden vazgeçmek zorunda kalacak. Yağlı et ürünlerini, özellikle genç hayvanların etlerini ve balıkları yiyemezsiniz.

Mantar veya domuz yağı gibi ağır yiyecekleri tamamen terk etmek gerekir. Gut ile yiyecekleri çeşitli baharatlar ve acı baharatlarla tatlandırmamalısınız. Bu durumda istisna defne yaprağı ve sofra sirkesidir. Ayrıca, hasta güçlü alkollü içecekler, çikolata, kakao, güçlü çay ve kahveden vazgeçmelidir. Tuzlu ve baharatlı çeşitlerin peynirleri de hastalığın alevlenmesine katkıda bulunan ürünler listesinde yer almaktadır. Ayrıca zengin et çorbalarından ve et üzerine pişirilen et sularından da vazgeçmek zorunda kalacaksınız.

Gut için sınırlı miktarda izin verilen yiyecekler

Gut hastaları, menülerini bazı ürünlerle seyrelterek tüketim miktarlarını kesin olarak sınırlayabilir. Bu yiyecekler arasında az yağlı süt ve tereyağı bulunur. Doğru, sadece ana yemeğe, örneğin yulaf lapasına katkı maddesi olarak kullanılabilirler. Haşlanmış kümes hayvanları ve balıkları da dikkatli kullanabilirsiniz, alabalık veya somon olması daha iyidir. Ölçülü olarak domates, sıradan karnabahar, herhangi bir yeşillik, sulu turp yiyebilirsiniz. Meyvelerden eriklere son derece dikkat etmeniz gerekir.

Gut ile ne yenir?

Gut için hastanın menüsü nelerden oluşmalıdır? Öncelikle sebze çorbaları açısından zengin olmalı, tahıllar, az yağlı balık, tavşan eti, tahıllar ve makarnalar, yoğurt, ekşi krema, peynir gibi az yağlı süt ürünleri ile de olabilir. Dereotuyla tatlandırılan, siyah beyaz ekmekle yakalanan korkusuz yiyecekler. Hayvansal proteinler bitkisel olanlarla değiştirilmelidir.

Yumurta yemeye izin verilir, ancak günde birden fazla olamaz. Menü, yasak olanlar hariç herhangi bir sebze ile doldurulabilir. Yeşil elmaların yanı sıra ahududu, portakal, mandalina hariç tüm meyveler. Kuru meyveler, kuru üzüm, bal, fındık, tohum hariç çok faydalıdır. Tatlılardan marshmallow, marmelat ve reçelin tadını çıkarabilirsiniz. Yiyecekler hem tereyağında hem de bitkisel yağda pişirilebilir, ancak domuz veya koyun eti gibi refrakter yağlar tamamen terk edilmelidir.

İçeceklere gelince, yeşil çay, sütlü veya limonlu çay, meyve suları, faydalı bitkilerin herhangi bir kaynağını tercih etmeniz gerekir. Ayrıca çeşitli meyve ve meyvelerden meyve içecekleri, kvas, kompostolar içebilirsiniz. Özel maden suyunun faydalı uygulaması.

Gut için boşaltma günleri

Gut ile periyodik oruç günlerinin yapılması tavsiye edildiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda, gün boyu sadece bir çeşit sebze yiyebilirsiniz, örneğin kendinizi patates veya yeşil elma ile sınırlayabilirsiniz. Gün içinde sadece bir ürün yemek zorsa, birkaç çeşit sebze veya meyveyi karıştırıp salata şeklinde yiyebilirsiniz. Ayrıca bir süt, kefir veya süzme peynir diyeti seçebilirsiniz. Aynı zamanda, gut hastaları için çok önemli olan metabolik sürecin farklı yönleri boşaltılır.

Oruç günleri için pirinç-elma diyetini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için 75 gram pirinci sütte kaynatın ve küçük porsiyonlar halinde alın. Arada elmaları hem çiğ hem de komposto şeklinde yiyebilirsiniz. Bu arada, sayıları 250 gramı geçmemelidir. Ve komposto hazırlarken şekeri tamamen bırakmalısınız.

Hastalara kontrastlı oruç günleri yapmaları tavsiye edilse de, tamamen aç günlerin yasak olduğu unutulmamalıdır. Terapötik açlık kursları düzenlemek de imkansızdır, çünkü vücuda gıda alımının tamamen kesilmesi nedeniyle kana keskin bir şekilde ürik asit eklenir. Sonuç olarak, gut atağı başlar.

Gut için bir menü derlemenin özellikleri

Gut hastaları için günlük diyetin aşağıdaki varyantını önerebilirsiniz.

Kahvaltı her zaman sebze salatası, lezzetli havuç-elmalı puding, bir yumurta, zayıf çaydan oluşmalıdır. İkinci kahvaltı için kuşburnu meyvelerinden şekersiz bir komposto hazırlayabilirsiniz. Öğle yemeği makarnalı süt çorbası, basit patates krepleri, jöle olmalıdır. Öğle yemeğinden sonra taze elma yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinde peynirli keklerin, etsiz lahana rulolarının tadını çıkarabilir, zayıf çay içebilirsiniz. Yatmadan önce buğday kepeği kullanılarak hazırlanmış bir kaynatma için.

Gut diyetinin kendine özgü bir yapısı olduğu vurgulanmalıdır. Sebze çorbaları, maden suları, herhangi bir komposto ve meyve içeceği, taze sıkılmış meyve suları ve jöle, meyve ve sebzeler şeklinde sıvı ve yarı sıvı gıdalar hakim olmalıdır. Genel olarak günde 2-3 litre sıvı içmeniz gerekir. Ve oruç günlerinde 2 kg'a kadar herhangi bir sebze yiyebilirsiniz.

Gut hastalığı olan bir hasta için bir menü derlerken, diğer kronik hastalıkların varlığını dikkate almak önemlidir. Bu nedenle, örneğin, bir hastanın kolesterolü yüksekse, sarısını hiç yememeli ve şeker hastasıysa, un ve unlu mamuller sınırlı miktarlarda alınmalı, şeker ve tatlılar tamamen dışlanmalıdır.

Genellikle gut, obezite ile birlikte ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, tıp uzmanları tarafından 8 numaralı diyet olarak adlandırılan özel bir diyet reçete edilir. Et ve balık tüketimini büyük ölçüde ortadan kaldırır ve haftada dört defaya kadar sık oruç günleri anlamına gelir. Ve genel olarak gut hastalarına kilo vermeleri önerilir, çünkü fazla kilo nedeniyle sık atak riski artar. Ancak aynı zamanda kilo kaybı çok keskin olmamalı, sorunsuz ve belirsiz bir şekilde gerçekleşmelidir.

Ve elbette, gut ile tedavinin başarısının karmaşıklığına bağlı olduğunu hatırlamanız gerekir. Bu nedenle, doğru seçilse bile, vücudun tüm özellikleri dikkate alınarak tek bir diyetle sınırlandırılmamalıdır. Çeşitli fizyoterapi prosedürlerinin kullanılmasını önerebilir, ayrıca vücudu güçlendirmek için çok önemli olan fizyoterapi egzersizlerini de yapabilirsiniz. Doğru, bundan önce bunu bir doktorla tartışmak gerekiyor.

Ancak hastanın hastalığın alevlenme süresi varsa prosedürler yasaktır. Bu gibi anlarda, fiziksel dinlenme, sıcak ısıtma banyoları ve kompreslerin kullanılması, sıcaklık önerilir. Sokakta yürümek, yemekten önce veya yemekten hemen sonra da dahil olmak üzere vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Ve hiç şüphesiz, sağlığınıza zamanında dikkat etmeye başlarsanız gutun kontrol altına alınabileceğini her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Bir doktorla zamanında istişareler, modern tıbbi ve fizyoterapi tedavisi, uygun beslenme - ve hastalığınızı yıllarca unutacaksınız, tam, kesinlikle normal bir yaşam sürdürebileceksiniz.